Podróże, ciekawostki, rozrywka - portal dla Polaków na całym świecie
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:
Manufaktura Satyry - konkurs satyryczny
Technika i wynalazki - to temat kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego w Żyrardowie. Termin: do 20 czerwca 2014.

Konkurs pod patronatem SuperPolonia.info

REGULAMIN KONKURSU

1. Organizatorem i realizatorem konkursu jest Gmina Miasto Żyrardów.
2. Patronat honorowy nad imprezą objęło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, patronat artystyczny objęło Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.
3. Konkurs ma charakter otwarty i kierowany jest do artystów profesjonalnie uprawiających karykaturę i rysunek satyryczny oraz do studentów Wyższych Uczelni Plastycznych.

Temat konkursu: TECHNIKA I WYNALAZKI
 
W roku 2013 miasto Żyrardów zostało członkiem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), którego celem jest promocja najważniejszych zabytków przemysłowych kontynentu europejskiego. Miasto jest częścią dwóch szlaków tematycznych: Europejskiego Szlaku Tekstylnego oraz Europejskiego Szlaku Krajobrazu Przemysłowego (http://www.erih.net/nc/countries/detail). Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Pod koniec XIX wieku fabryka żyrardowska był największą fabryką lniarską w Europie. Powstała wokół niej osada fabryczna dała początek miastu. Ale nie było by ani fabryki, ani miasta, gdyby nie rozwój techniki i kilka istotnych wynalazków.

Kiedy w 1833 roku we wsi Ruda Guzowska powstaje pierwsza na ziemiach polskich fabryka lniarska, jej dyrektorem technicznym zostaje francuski inżynier i wynalazca Filip de Girard. Wynalazł między innymi kondensator elektryczny, urządzenie (turbiny) do odzyskiwania energii fal morskich, turbinę wodną, dynamometr, a nawet niezwykły instrument muzyczny tremolofon. Skonstruowane przez niego maszyny do mechanicznego przędzenia lnu - przędzarki oraz wyczesarki do lnu stanowią pierwszą linię produkcyjną w nowo powstałym zakładzie. Urządzenia napędzane są maszyną parową wynalazku Szkota Jamesa Watta. Kiedy fabryka rozbudowuje się, istotne są maszyny kolejnego Francuza Josepha Marie Jacquarda. Stworzył w 1805 roku metodę sterowania nitkami osnowy za pomocą kart perforowanych. Otwory w odpowiednich miejscach karty kierowały zaczepami wybierającymi nitki osnowy w odpowiednim kolorze dla danego wzoru na tkaninie. Były to pierwsze w dziejach maszyny sterowane za pomocą programu, umożliwiające tworzenie wielobarwnych, skomplikowanych wzorów. Historia Żyrardowa, to historia kolejnych wynalazków wdrażanych w życie. Warto przypomnieć, że monumentalny gmach Nowej Przędzalni powstałej w latach 1910 – 1914 został zbudowany z zastosowaniem nowej wtedy konstrukcji żelbetowej. Należy jednak pamiętać, że zarówno technika, jak i poszczególne wynalazki zmieniały życie mieszkańców Żyrardowa również w życiu codziennym. Niektóre funkcjonują do dziś, inne wyszły z użycia, popadając w zapomnienie. Zawsze jednak, od zarania dziejów wpływały na ludzkie losy, zmieniając i kształtując kulturę i cywilizację. Imion wielu wynalazców nie poznamy nigdy. Bo jak ustalić, kto wynalazł koło, albo dźwignię? Wielu zaś, jak Leonardo da Vinci na stałe wpisało się w historię ludzkości.

Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia strony internetowej www.zyrardow.pl. W szczególności polecamy wirtualny spacer po zabytkowej osadzie fabrycznej w Żyrardowie (www.wirtualnyspacer.zyrardow.pl). Mile będą widziane prace nawiązujące do historii Żyrardowa.

4. Oryginały prac mogą być wykonane w dowolnej technice rysunkowej, malarskiej lub graficznej. Dopuszcza się collage i technikę komputerową. Wydruki prac wykonanych techniką komputerową muszą być odręcznie sygnowane. W przypadku prac wykonanych technikami komputerowymi prosimy o przesłanie na płycie CD ich zapisu elektronicznego (300 dpi, JPG, tiff). Wyklucza się przesyłanie prac drogą elektroniczną oraz kserokopii prac oryginalnych. Preferowany format A 3 (297 – 420 mm). W miarę możliwości prosimy o dołączenie do prac płytę CD ze skanem prac(y).

5. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 5 prac.

6. Wyklucza się prace nagradzane w innych konkursach.

7. Prace konkursowe z dopiskiem „Manufaktura Satyry” należy składać osobiście lub przesyłać na adres:
Wydział Promocji i Kultury, Urząd Miasta Żyrardowa,
Plac Jana Pawła II 2,
96-300 Żyrardów.

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia w czasie przesyłki.

8. Każdą z prac należy opatrzyć na odwrocie imieniem i nazwiskiem autora, jego adresem, telefonem i mailem. Należy również podać tytuł pracy. Do prac należy dołączyć Kartę Zgłoszenia.
 
TERMINARZ
Termin nadsyłania prac: 20 czerwca 2014 r.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie internetowej Urzędu Miasta Żyrardowa www.zyrardow.pl oraz partnerów konkursu.
Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom nastąpi we wrześniu 2014 roku w Żyrardowie.

NAGRODY
1. Jury dokona wyboru prac na wystawę pokonkursową i przyzna następujące nagrody:
- I nagroda o wartości 2.000,- PLN (brutto)
- II nagroda o wartości 1.500,- PLN (brutto)
- III nagroda o wartości 1.000,- PLN (brutto)
- Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
- wyróżnienia honorowe
Ponadto przewidziane są nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez sponsorów i inne instytucje.

2. Werdykt Jury jest niepodważalny i ostateczny. Jury zastrzega sobie prawo innego podziału nagród.

PRZYWILEJE UCZESTNIKÓW
1. Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy otrzymują bezpłatny katalog.
2. Laureaci zostaną zaproszeni na otwarcie wystawy i wręczenie nagród. Organizatorzy zapewniają laureatom hotel na jedną noc. Nie będą zwracane koszty podróży.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na nieodpłatne reprodukowanie prac do celów reklamowych w/w imprezy oraz Urzędu Miasta Żyrardowa za pośrednictwem wszelkich mediów dowolną ilość razy w dowolnym czasie. Prace lub ich kopie mogą być prezentowane po zakończeniu wystawy na innych wystawach lub imprezach.
2. Wszystkie nadesłane prace przechodzą na własność Organizatora.
3. Nadesłanie prac na konkurs jest jednoznaczne z wyrażeniem przez autora zgody na warunki niniejszego regulaminu.
4. Organizatorzy dokonają wyboru prac, które znajdą się w katalogu i na wystawie.
  Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Kanał RSS


Słowa kluczowe: konkursy, rysunek satyryczny, Żyrardów
Losowe newsy z tego działu:
Ciekawostki polskie (11)
Ciekawostki polskie (11) Radom większy niż Paryż, polonistyka w Chinach, najbardziej ruchliwe ulice Warszawy... »
Kandydat na prezydenta USA i polska Wikipedia
Kandydat na prezydenta USA i polska Wikipedia Usunięcie Partii Dobrego Humoru z Wikipedii, to polityczna cenzura - twierdzi Vermin Supreme. Przeczytaj wywiad. »
Domki Budnicze na Starym Rynku w Poznaniu
Domki Budnicze na Starym Rynku w Poznaniu Do kogo należały wąskie domy stojące na środku Starego Rynku? »
Największy kościół w Polsce: Bazylika w Licheniu
Największy kościół w Polsce: Bazylika w Licheniu Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Ciekawostki i foto. »
Baca, juhas i gazda - znaczenie słów
Baca, juhas i gazda - znaczenie słów Czym różni się baca od juhasa i gazdy? I co to jest cepr? »
Losowe newsy z całego portalu:
Rysunki i karykatury Sadurskiego w Barcelonie
Rysunki i karykatury Sadurskiego w Barcelonie Polski humor w Barcelonie czyli o wernisażu wystawy Szczepana Sadurskiego w październiku 2013. »
Lech Wałęsa na znaczku pocztowym
Lech Wałęsa na znaczku pocztowym Poczta Polska przygotowała znaczek pocztowy, w 70. urodziny Lecha Wałęsy.  »
Polonia w Szwajcarii
Polonia w Szwajcarii Ogólne informacje na temat Polonii w Szwajcarii. »
2012. Najczęściej fotografowane miejsca świata
2012. Najczęściej fotografowane miejsca świata Według właściciela aplikacji dla użytkowników smartfonów.  »
Kanab w stanie Utah
Kanab w stanie Utah Amerykańskie miasteczko Kanab na południu stanu Utah, czasami zwane małym Hollywood. »

Spodobała ci się informacja? Sprawdź w naszej wyszukiwarce kolejne interesujące tematy.

Powiadom znajomych o naszym portalu!
• Masz dla nas informację, tekst lub ciekawe zdjęcia?
• Znasz kogoś, kto powinien znaleźć się w naszym katalogu Polonii?
• Chcesz uzupełnić wpis lub zmienić ilustrację?
Napisz
Będziemy wdzięczni, jeśli umieścisz linka do SuperPolonia.info :-)


Translate this page:


Podróże bliskie i dalekie, to nie tylko przemieszczanie się w kolejne miejsca zaplanowanej podróży. To także wypoczynek i regeneracja sił. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować nocleg w korzystnej cenie. Na przykład w wyszukiwarce trivago.pl, gdzie znajdziesz także opinie, rekomendacje oraz praktyczne informacje turystyczne, aby jak najmilej spędzić czas.
Uśmiechnij się
Ciekawostki, humor, satyra
Wyszukiwane słowa:
Philadelphia, polityka, Austria, Miami, Kargul i Pawlak, biznes, Romandia, Ateny, Nowy Jork, Koszyce, Izrael, Erywań, Naas, Wawel, Duisburg, Rzym, Piraeus, Calabria, Holandia, Puerto Penasco, Stroudsburg, Suceava, Uśmiech Polonii, Quito, Coventry, hotele, Tuam, II wojna światowa, kolędy polskiePrilepa
Linki

Zobacz także:
Podróże
Z życia Polonii
Uśmiech Polonii
Zdjęcia i filmy

Partia Dobrego Humoru