Podróże, ciekawostki, rozrywka - portal dla Polaków na całym świecie
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:
Arktyka coraz bardziej przyjazna
Także Polska chce zwiększyć swą obecność w najzimniejszych rejonach świata.

W ostatnich miesiącach temat Arktyki pojawiał się głównie w kategoriach polityczno-gospodarczych, w związku z działaniami Rosji (planowane przez nią wydobycie surowców oraz budowa stałych baz wojskowych armii rosyjskiej). Zainteresowania tą częścią naszej planety wyrażają też inne kraje, gdyż wraz z ociepleniem klimatu Arktyka będzie coraz bardziej przyjazna człowiekowi. Przewiduje się, że w 2035 roku blisko 20 procent eksportu z Chin będzie przebiegało właśnie przez Arktykę.

Polityką wobec Arktyki zajmuje się Rada Arktyczna. Jest to utworzona w 1996 roku międzynarodowa organizacja, której członkami są: Dania, Finlandia, Islandia, Kanada, Norwegia, Rosja, Szwecja i USA, a status obserwatora mają: Chiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Niemcy, Korea, Singapur, Włochy, Wielka Brytania i Polska.

Zainteresowanie Polski Arktyką ma już ponad półwieczną tradycję. Od 1958 r. istnieje tu nieprzerwanie polska stacja badawcza. Niedawno Polska była reprezentowana podczas konferencji Arcictic Circle w Reykjaviku (Islandia), a w 2015 r. ministerstwo gospodarki zapowiada uruchomienie rządowego programu GoArctic. W II kwartale 2015 r. Polska planuje też zorganizowanie misji gospodarczej do Reykjaviku. W planach wizyty polskich przedsiębiorców na Grenlandii, Alasce, w północnej Kanadzie i na północy Norwegii. Jest więc szansa na zwiększenie polskiej obecności gospodarczej w najzimniejszych rejonach świata.

Na ilustracji: zdjęcie satelitarne Arktyki, czerwiec 2010
foto: Wikipedia
  Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Arktyka, Islandia, Polska, Reykjavik, Rosja
Losowe newsy z tego działu:
Wyjątkowa książka pod choinkę
Wyjątkowa książka pod choinkę Już można zamówić Wyjątkową książkę Szczepana - czyli pierwszy od 21. lat zbiór rysunków Szczepana Sadurskiego. »
Polskie miasta mają coraz mniej mieszkańców
Polskie miasta mają coraz mniej mieszkańców Niektóre duże miasta w ostatnich latach straciły po kilkadziesiąt tys. mieszkańców. Przeczytaj które.  »
Manufaktura Satyry 2015 - wyniki
Manufaktura Satyry 2015 - wyniki Laureaci VI Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego: Manufaktura Satyry. Żyrardów 2015, którego tematem była Kolej.  »
Kościół Wszystkich Świętych w Szydłowie
Kościół Wszystkich Świętych w Szydłowie Gotycki kościół jest jednym z najciekawszych zabytków Szydłowa w województwie świętokrzyskim.  »
Polska siatkówka. Najlepsi siatkarze PlusLigi 2015/2016
Polska siatkówka. Najlepsi siatkarze PlusLigi 2015/2016 Jeszcze do niedawna polska liga ustępowała poziomem lidze włoskiej czy rosyjskiej. Obecnie to w PlusLidze toczą się rozgrywki na najwyższym poziomie i to do Polski przyjeżdżają na kontrakty gwiazdy światowej siatkówki.  »
Losowe newsy z całego portalu:
Stowarzyszenie Niemiecko-Polskie - Kiel, Niemcy
Stowarzyszenie Niemiecko-Polskie - Kiel, Niemcy Die Deutsch-Polnische Gesellschaft Kiel e. V. - informacje o stowarzyszeniu. »
Polskie stroje ludowe na wesoło
Polskie stroje ludowe na wesoło Do organizacji polonijnych: portal SuperPolonia.info udostępni rysunki, z których możecie zorganizować wystawę.  »
Tugu Statue - symbol miasta Yogyakarta
Tugu Statue - symbol miasta Yogyakarta Wesoły Wieżowiec odwiedził biały pal - jedną z atrakcji turystycznych miasta Yogyakarta (wyspa Jawa w Indonezji).  »
Wielki Sfinks
Wielki Sfinks Ciekawostki o Sfinksie - Giza, Egipt. »
Polska Macierz Szkolna w Irlandii
Polska Macierz Szkolna w Irlandii Organizacja zrzeszająca polskie szkoły działające na terenie Republiki Irlandii. »

Spodobała ci się informacja? Sprawdź w naszej wyszukiwarce kolejne interesujące tematy.

Powiadom znajomych o naszym portalu!
• Masz dla nas informację, tekst lub ciekawe zdjęcia?
• Znasz kogoś, kto powinien znaleźć się w naszym katalogu Polonii?
• Chcesz uzupełnić wpis lub zmienić ilustrację?
Napisz
Będziemy wdzięczni, jeśli umieścisz linka do SuperPolonia.info :-)


Translate this page:


Podróże bliskie i dalekie, to nie tylko przemieszczanie się w kolejne miejsca zaplanowanej podróży. To także wypoczynek i regeneracja sił. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować nocleg w korzystnej cenie. Na przykład w wyszukiwarce trivago.pl, gdzie znajdziesz także opinie, rekomendacje oraz praktyczne informacje turystyczne, aby jak najmilej spędzić czas.
Uśmiechnij się
Ciekawostki, humor, satyra
Wyszukiwane słowa:
Philadelphia, polityka, Miami, Kargul i Pawlak, biznes, Romandia, Ateny, Nowy Jork, Koszyce, Izrael, Erywań, Naas, Wawel, Duisburg, Rzym, Piraeus, Calabria, Holandia, Puerto Penasco, Stroudsburg, Suceava, Uśmiech Polonii, Quito, Coventry, hotele, Tuam, II wojna światowa, kolędy polskie, Prilepa
Linki

Zobacz także:
Podróże
Z życia Polonii
Uśmiech Polonii
Zdjęcia i filmy

Partia Dobrego Humoru