Podróże, ciekawostki, rozrywka - portal dla Polaków na całym świecie
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:
Polskie szkoły we Włoszech łączą siły
Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech pragnie łączyć szkoły polonijne z całego Półwyspu Apenińskiego.

Pod koniec zeszłego roku powstała Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech (ROP). Organizacja ma charakter federacyjny i skupia szkoły i organizacje polonijne prowadzące działalność edukacyjną. Obecnie należy do niej pięć szkół społecznych z południa, centrum i północy Włoch.

W grudniu 2015 r. został wybrany Zarząd Rady. Prezesem została Anna Smolińska ze Stowarzyszenia Instytut dla Polonii w Neapolu, Sekretarzem Joanna Wesołowska z ze Szkoły Polskiej w Padwie przy AIPP (Associazione Italo-Polacca - Padova), Skarbnikiem Katarzyna Gralińska ze Związku Polaków w Kalabrii. Pozostałymi członkami Zarządu Rady są: Danuta Stryjak ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie oraz Agata Jankowska z Polskiej Ludoteki Rodzinnej.

Inicjatywa założenia Rady spotkała się z aprobatą ze strony Konsulatu RP w Rzymie, który udzielił wsparcia finansowego niezbędnego do rejestracji organizacji. Rada otrzymała również certyfikat Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej (na ilustracji powyżej) jako partner merytoryczny programu „Wsparcie metodyczne dla nauczycieli polonijnych” zrealizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Po pierwszym walnym zebraniu ROP, które odbyło się 4 grudnia 2014 r. zostały ustalone priorytety i wstępne działania na pierwszy kwartał 2015. Jednym z nich jest powiększenie Federacji poprzez nabór nowych członków. O członkostwo w Radzie może ubiegać się organizacja, której główne działania są ukierunkowane na edukację: nauczanie języka polskiego, geografii i historii Polski, krzewienie polskiej kultury i tradycji, prowadzenie zajęć edukacyjno – kulturalnych w języku polskim. Organizacja, która chciałaby ubiegać się o przyjęcie do Rady, powinna mieć udokumentowaną działalność przez okres przynajmniej 6 miesięcy.

O członkostwo można ubiegać się w dowolnym czasie. Według statutu federacji, każda zrzeszona organizacja może oddelegować dwóch przedstawicieli do Rady, którzy będą mieli prawo do aktywnej działalności. Oczywiście ROP nie wyklucza ze swojej działalności również nowopowstających ośrodków edukacyjnych, którym w miarę możliwości chętnie udzieli porad. W tym właśnie celu członkowie Rady opracowują poradnik zawierający wskazówki i rady dotyczące zakładania i prowadzenia organizacji edukacyjnych.

Dlaczego została powołana Rada?
We Włoszech, oprócz szkół państwowych (Szkolne Punkty Konsultacyjne w Rzymie, Ostii, Mediolanie i Bolonii), które razem liczą około 900 uczniów, istnieją nieliczne szkoły społeczne. Ze wstępnych ankiet rozpoznawczych, które napłynęły do Rady w zeszłym roku, wynika, że do szkół społecznych uczęszcza niespełna 230 uczniów i najsłabiej rozwinięte, pod kątem polonijnego szkolnictwa są południowe Włochy. Każda z tych szkół, od samego początku swojego istnienia, borykała się z różnego rodzaju problemami. Brak współpracy między szkołami oraz brak przepływu informacji niejednokrotnie powodował zahamowanie płynnej i prawidłowej działalności placówek. Stąd idea nawiązania współpracy i wzajemnej wymiany doświadczeń.

Cele Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech

Jednym z głównych założeń Rady jest wspomaganie rozwoju oświaty polonijnej we Włoszech.

Na czym będzie polegać wsparcie?
Członkowie Rady będą dzielić się własnymi doświadczeniami, informacjami i będą udzielać wskazówek. Aktualnie Rada zajmuje się opracowaniem poradnika, w którym oprócz wskazówek dotyczących zakładania szkoły, jej prowadzenia i głównych założeń niezbędnych do ułożenia własnego programu nauczania, znajdą się również informacje dotyczące szkoleń metodycznych dla nauczycieli, skąd uzyskać pomoce dydaktyczne itd.

Nie wyklucza się również planowania wspólnych projektów edukacyjnych. Obecnie Rada nie udziela wsparcia finansowego, jednak może wskazać gdzie i kiedy można o taką pomoc się zgłaszać.

Serdecznie zapraszamy wszystkie organizacje polonijne, które prowadza działalność edukacyjną do kontaktu z Radą (ropitalia@gmail.com) i do przystąpienia do Federacji. Jakiekolwiek informacje na temat działalności Rady będzie można znaleźć na stronie portalu społecznościowego (Facebook – Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech).

Anna Smolińska
Prezes Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech

Informację podajemy za portalem NaszSwiat.net
  Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Neapol, Włochy, żp
Losowe newsy z tego działu:
Knock Art w Londynie zaprasza
Knock Art w Londynie zaprasza 24. maja 2013 rozpocznie się nowy cykl interdyscyplinarnych imprez kulturalnych Knock Art, przygotowany przez Polish Artists in London - PAiL. »
Sufler nr 257, 28 sierpnia 2012 r.
Sufler nr 257, 28 sierpnia 2012 r. Informator Galerii Druch Studio, Trenton, NJ, USA »
Stowarzyszenie Polaków w Auckland, Nowa Zelandia
Stowarzyszenie Polaków w Auckland, Nowa Zelandia The Auckland Polish Association. Stowarzyszenie, Dom Polski, szkoła, biblioteka. »
Oni odnieśli sukcesy w świecie
Oni odnieśli sukcesy w świecie Przedstawiamy niezwykłe osoby o których mało kto w świecie wie, że urodziły się w Polsce.  »
Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii (Australia)
Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii (Australia) Informacje o fundacji działającej w Australii. »
Losowe newsy z całego portalu:
Zakaz fotografowania czy cenzura
Zakaz fotografowania czy cenzura Atomium w Brukseli, Parlament Europejski w Brukseli i Strasburgu, wieża Eiffela. Teraz także niemieckie dworce kolejowe. »
Polacy bogatsi niż Brytyjczycy
Polacy bogatsi niż Brytyjczycy Jak donosi dziennik Daily Mail, w niektórych regionach Wielkiej Brytanii poziom życia jest niższy niż w Polsce. »
Pluszaki do polskich domów dziecka
Pluszaki do polskich domów dziecka W USA trwa akcja Pluszakowy Most, organizowana przez portal Dobra Polska Szkoła.  »
Polskie niebo
Polskie niebo Szczególnie tym, którzy mieszkają z dala od kraju, prezentujemy wakacyjne zdjęcie zachmurzonego nieba. »
Szkoła im. Paderewskiego w Bazylei, Szwajcaria
Szkoła im. Paderewskiego w Bazylei, Szwajcaria Informacje o szkole imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Bazylei. »

Spodobała ci się informacja? Sprawdź w naszej wyszukiwarce kolejne interesujące tematy.

Powiadom znajomych o naszym portalu!
• Masz dla nas informację, tekst lub ciekawe zdjęcia?
• Znasz kogoś, kto powinien znaleźć się w naszym katalogu Polonii?
• Chcesz uzupełnić wpis lub zmienić ilustrację?
Napisz
Będziemy wdzięczni, jeśli umieścisz linka do SuperPolonia.info :-)


Translate this page:


Podróże bliskie i dalekie, to nie tylko przemieszczanie się w kolejne miejsca zaplanowanej podróży. To także wypoczynek i regeneracja sił. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować nocleg w korzystnej cenie. Na przykład w wyszukiwarce trivago.pl, gdzie znajdziesz także opinie, rekomendacje oraz praktyczne informacje turystyczne, aby jak najmilej spędzić czas.
Uśmiechnij się
Ciekawostki, humor, satyra
Wyszukiwane słowa:
Philadelphia, polityka, Austria, Miami, Kargul i Pawlak, biznes, Romandia, Ateny, Nowy Jork, Koszyce, Izrael, Erywań, Naas, Wawel, Duisburg, Rzym, Piraeus, Calabria, Holandia, Puerto Penasco, Stroudsburg, Suceava, Uśmiech Polonii, Quito, Coventry, hotele, Tuam, II wojna światowa, kolędy polskiePrilepa
Linki

Zobacz także:
Podróże
Z życia Polonii
Uśmiech Polonii
Zdjęcia i filmy

Partia Dobrego Humoru