Podróże, ciekawostki, rozrywka - portal dla Polaków na całym świecie
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:
Prywatne rezerwaty RPA w kolonialnym luksusie
Istnieje powszechne przekonanie, że najlepsze parki narodowe są w północnej części RPA. Okazuje się, że także mniejsze rezerwaty są nie mniej ciekawymi miejscami niż np. słynny Park Krugera.

Wybraliśmy się do Prowincji Wschodniej Przylądkowej w poszukiwaniu rezerwatów równie dobrych jak Park Krugera. Odkryliśmy kilka różniących się od siebie parków pod względem zakwaterowania lub sposobu prowadzenia. Różnice te dają możliwość wyboru miejsca, które spełni nasze oczekiwania.

River Bend Lodge
Jazda z Port Elizabeth do zjazdu, około 30 km od Paterson, zajmuje około dwóch godzin. Dojeżdżamy do Parku Narodowego Addo, obszaru znanego ze słoni, ale mało kto słyszał o Aleksandrii Dunefield (najmniej zdegradowane przybrzeżne pola wydmowe na półkuli południowej), rzadko mówi się też o górach Zuurberg z ich spektakularnymi widokami i gęsto zalesionymi kotlinami z bulgoczącymi strumieniami. Góry te znajdują się na prywatnym obszarze 14 tys. hektarów, na terenie Parku Narodowego Addo Elephant i to właśnie tutaj znajdziesz jedno z lepszych w RPA miejsc: River Bend Lodge. Polowy styl zakwaterowania jest elegancki, przytulny, z bliskością do natury i równocześnie zapewnia turystom niezbędne udogodnienia.

Klify pokryte są lasami, a wyrastające wokół wilczomlecze i pincushions pozwalają zrozumieć, w jak wyjątkowym miejscu jesteś. Około 20 procent roślin z występujących tu ponad półtora tysiąca gatunków, rośnie tylko w tym unikalnym mikroklimacie i nie występuje nigdzie więcej na świecie. Jest mało prawdopodobne znalezienie podobnego miejsca, łączącego wspaniały odpoczynek z imponującym wachlarzem roślinności (Fynbos), ale najważniejsze są bardzo spotkania z ogromnymi stadami słoni. Zresztą słonie są powodem, dla którego większości ludzi przyjeżdża do Addo. W zakolu rzeki, podchodzą bardzo blisko. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zwierząt są z samochodów. Duże jeziorko zapewnia wspaniałe widoki na te łagodne giganty z ganku restauracji. River Bend jest najlepszy jeśli chodzi o gustowne i wygodne apartamenty, piękne ogrody oraz unikalną różnorodność - nie tylko pod względem zwierząt i roślin, ale także pod względem środowiska w jakim żyją. Jeszcze lepiej, River Bend jest przyjazny dzieciom, organizując jazdy po parku tylko dla nich, a w tym czasie dorośli mogą zwiedzać inne miejsca we własnej grupie.

Idwala Lodge
W czasie gdy River Bend Lodge powstał na płaskiej równinie ze wspaniałymi widokami, Idwala (w lokalnym języku: klif albo kanion) położona w pobliżu Sidbury, jest jakby wykuta w zboczu góry. Jest niemal niewidoczna, tylko jego szara strzecha może być zauważona od przeciwnej strony doliny. To zaciszne miejsce usytuowane w skałach, z widokiem na zieloną dolinę i obrzeże otaczających klifów, sprawia miły nastrój na romantyczny pobyt dla par. Drewniany balkon ze stylowymi poręczami, jest idealnym miejscem do obserwacji słoni w buszu. Czarne zasłony w oknach zapewniają noc w pokoju, nawet rano, po wschodzie słońca, ale spodziewaj się, że będziesz obudzony przez ptaki. Natomiast podczas safari zwróć uwagę na gołębie drzewne mające szmaragdowe cętki, toko, turaku i antylopy. Podczas naszej wizyty znaleźliśmy wielkie ilości zebr, springboków, impali i bawolców.

Wszystkie głowy zwróciły się w kierunku, gdzie zauważyliśmy parę dorosłych lwów zajętych przygotowaniem do polowania. W drodze powrotnej o zmierzchu, nadeszła burza. Duże stado słoni przeszło niczym cienie przez drogę, a ich sylwetki oświetlone przez błyskawice dawały okazję do robienia unikalnych zdjęć. Aby znaleźć Idwala, jedź autostradą N2 z Port Elizabeth do Grahamstown. Weź zjazd na Kwantu/Bayete/Eagles Crag i szukaj skrętu po prawej stronie na Idwala Lodge po przejechaniu 7 kilometrów gruntową drogą.

Amakhala Game Reserve
Amakhala jest bliźniakiem Idwali pod względem ogólnej lokalizacji (60 kilometrów od Port Elizabeth) i rozmiaru, ale na tym podobieństwa się kończą. Amakhala ma bardziej zdecydowaną atmosferę polową. Jest tak dlatego, ponieważ prawowici właściciele zostali zwabieni na te tereny z obietnicami fantastycznych warunków do rolnictwa. Te brytyjskie farmy pełniły jednak bardziej złowrogi cel. Były swego rodzaju strefę buforową pomiędzy kolonialnymi interesami Anglików i uzbrojonymi plemionami Xhosa dalej wzdłuż wybrzeża. Dzisiaj Amakhala jest połączeniem tych gospodarstw rolnych, zarządzana przez potomków rodzin oryginalnych osiedleńców brytyjskich z 1820 roku. Do wyboru są cztero- i pięciogwiazdkowe apartamenty, z których każdy ma inny motyw: od kolonialnych domostw, po zabytkową karczmę, a nawet farmę osadnika. Choć wybór zakwaterowania stwarza specjalną atmosferę, 150 lat hodowli owiec i bydła zniszczyło naturalny krajobraz. Z powodu jej dziwnego kształtu i konieczności przechodzenia przez różne przeszkody, Amakhala jest trudna do komunikacji. Zastaniesz jednak tutaj ciekawe widoki, bogatą różnorodność zwierząt, z dużą ilością bawołów i gepardów. Rejs łodzią po rzece Buszmena jest dostępny, zależności od poziomu rzeki i panujących warunków suszy. Miłą niespodzianką było małe stado antylop niala, które napotkaliśmy obok latarni oświetlającej drogę, gdy szliśmy na śniadanie. A wczesnym wieczorem widzieliśmy żyrafę idącą wzdłuż pobliskiego wzniesienia.

Rezerwat Shamwari
Shamwari, być może jeden z najbardziej ekskluzywnych prywatnych rezerwatów zwierząt na świecie, jest bez wątpienia najbardziej dekadencki i luksusowy pod każdym względem, z bezwstydnie pięciogwiazdkowym zakwaterowaniem. Od Longlee Manor’s starej, dworskiej elegancji z Epoki edwardiańskiej i luksusowy Bayethe Lodge z luksusowym, pod namiotami zakwaterowaniem do bardziej osobistego zakwaterowania „dom z dala domu” jakie oferuje Bushmans River Lodge. Jeśli Pink Lady (Longlee Manor) nie jest w twoim guście, bo kiedyś należał do stolarza budującego furmanki, spróbuj Sirili Lodge. Przestronny pokład wychodzi na rzekę Buszmena, a ponieważ śpi tutaj maksymalnie 10 osób (Longlee 38), zapewnia prywatność i ekskluzywność. Shamwari wprowadził rygorystyczne przepisy: może być tylko jeden pojazd z dwoma osobami w miejscach z największą ilością zwierząt. Klaksony we wszystkich samochodach zostały odłączone. Podczas naszej wizyty, dwa pojazdy pachnące przyjemnie jak vetkoek (rodzaj pączków smażonych na tłuszczu) jeździły na biodiesel.

Autor: Waldemar Delekta

Na zdjęciu: w rezerwacie Shamwari

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl
  Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Port Elizabeth, RPA
Losowe newsy z tego działu:
Reloj Monumental w Tijuana, Meksyk
Reloj Monumental w Tijuana, Meksyk Słynny zegar w kształcie wielkiego łuku, jest jednym z symboli miasta.  »
Cieśnina Bosfor, Istambuł
Cieśnina Bosfor, Istambuł Cieśnina oddzielająca Europę od Azji.  »
Metro we Frankfurcie nad Menem
Metro we Frankfurcie nad Menem Informacje o metrze we Frankfurcie, Niemcy. »
Ciekawostki ze świata (18)
Ciekawostki ze świata (18) Największy banknot na świecie, pierwsze lody w rożku, ile ludzi żyje na Alasce... »
Arizona, USA
Arizona, USA Położenie Arizony - informacje. »
Losowe newsy z całego portalu:
Polska Macierz Szkolna (PMS) - Londyn
Polska Macierz Szkolna (PMS) - Londyn Informacje na temat działalności Polskiej Macierzy Szkolnej. »
Prezydent Komorowski uhonorował
Prezydent Komorowski uhonorował Prezydent odznaczył założycieli organizacji Jan Karski US Centennial Campaign. »
Radonski prezydentem Wenezueli?
Radonski prezydentem Wenezueli? Potomek emigrantów z Polski ma duże szanse, aby zostać prezydentem Wenezueli.  »
Staten Island Ferry - Nowy Jork, USA
Staten Island Ferry - Nowy Jork, USA Linia promowa łącząca Staten Island i Manhattan. »
Molo w Santa Monica, Kalifornia, USA
Molo w Santa Monica, Kalifornia, USA Popularne miejsce, atrakcja turystyczna kalifornijskiego kurortu Santa Monica.  »

Spodobała ci się informacja? Sprawdź w naszej wyszukiwarce kolejne interesujące tematy.

Powiadom znajomych o naszym portalu!
• Masz dla nas informację, tekst lub ciekawe zdjęcia?
• Znasz kogoś, kto powinien znaleźć się w naszym katalogu Polonii?
• Chcesz uzupełnić wpis lub zmienić ilustrację?
Napisz
Będziemy wdzięczni, jeśli umieścisz linka do SuperPolonia.info :-)


Translate this page:


Podróże bliskie i dalekie, to nie tylko przemieszczanie się w kolejne miejsca zaplanowanej podróży. To także wypoczynek i regeneracja sił. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować nocleg w korzystnej cenie. Na przykład w wyszukiwarce trivago.pl, gdzie znajdziesz także opinie, rekomendacje oraz praktyczne informacje turystyczne, aby jak najmilej spędzić czas.
Uśmiechnij się
Ciekawostki, humor, satyra
Wyszukiwane słowa:
Philadelphia, polityka, Austria, Miami, Kargul i Pawlak, Romandia, Ateny, Nowy Jork, Koszyce, Izrael, Erywań, Naas, Wawel, Duisburg, Rzym, Piraeus, Calabria, Holandia, Puerto Penasco, Stroudsburg, Suceava, Uśmiech Polonii, Quito, Coventry, hotele, Tuam, II wojna światowa, kolędy polskie, Prilepa
Linki

Zobacz także:
Podróże
Z życia Polonii
Uśmiech Polonii
Zdjęcia i filmy

Partia Dobrego Humoru