Podróże, ciekawostki, rozrywka - portal dla Polaków na całym świecie
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:
Sri Lanka - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym kraju
Położenie, klimat, historia, potrawy, największe miasta i atrakcje turystyczne i inne ciekawostki.

Położenie Sri Lanki

Oficjalna nazwa kraju brzmi: Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki. Sri Lanka jest państwem położonym w Azji Południowej, na wyspie Cejlon, zaledwie 50 kilometrów na południowy wschód od Indii. Do roku 1972 państwo nosiło taką samą nazwę jak wyspa. Kraj jest oddzielony od Półwyspu Indyjskiego zatoką Mannar oraz cieśniną Palk. Sri Lankę oblewają wody Oceanu Indyjskiego od południa oraz wody Zatoki Bengalskiej od wschodu. Powierzchnia kraju wynosi 65 610 kilometrów kwadratowych.

Ustrój polityczny kraju
Sri Lanka jest republiką demokratyczno-socjalistyczną. Głową państwa jest prezydent, który jest równocześnie naczelnym dowódcą armii. Na Sri Lance prezydent wybierany jest na sześcioletnią kadencję (maksymalnie dwa razy). Prezydent powołuje premiera (z członków parlamentu), a także ministrów rządu, w porozumieniu z parlamentem. Jednoizbowy parlament stanowi władzę ustawodawczą w kraju, również wybierany jest na sześcioletnią kadencję.

Nazwy i... kłopoty z nazewnictwem
Państwo występowało przez wieki pod bardzo różnymi nazwami. Obecna ustanowiona została w roku 1972. Można spotkać się z takimi określeniami Sri Lanki jak między innymi Sinhala, Sihalam, Cejlon, Salike, Heladiva, Tâmraparnî, Ilanare, Tenerism. Sri Lanka bywa nazywana Łzą Indii, Wyspą Nauki czy Perłą Oceanu Indyjskiego. Odmiana gramatyczna obecnej nazwy nie jest szczególnie trudna. Jest Sri Lanka, ale przebywamy na Sri Lance, czy też odwiedziliśmy Sri Lankę. Nieco więcej problemu może sprawić dojście do tego, jak nazywają się obywatele Sri Lanki... Obywatelami Polski są Polak i Polka, a obywatelami Sri Lanki są... Lankijczyk i Lankijka.

Rzeźba terenu
Sri Lanka w przeważającej większości jest krajem nizinnym (niemal w 80 proc.). Niziny rozciągają się na wszystkich terenach przybrzeżnych oraz na północy, zachodzie i wschodzie państwa. We wnętrzu Cejlonu mieści się Płaskowyż Centralny. Z powodu ruchów skorupy ziemskiej, przez które została naruszona struktura płaskowyżu, powstały tu liczne głębokie doliny. Najwyższym szczytem Cejlonu jest Pidurutalagala o wysokości 2524 m n.p.m., zwana także Mount Pedro, mieści się na południu kraju. Obecnie niestety turyści nie mają dostępu do góry.

Drugim co do wysokości szczytem jest Szczyt Adama wysoki na 2243 m n.p.m. Także mieści się on na południu kraju. Stoki Szczytu Adama porasta wyjątkowo malowniczy wiecznie zielony las podzwrotnikowy. Szczyt jest miejscem wyjątkowo ważnym. Uznawany jest on przez bardzo wielu wyznawców różnych religii za miejsce święte, dlatego też jest to miejsce kultu religijnego, do którego tłumnie zmierzają pielgrzymki. Ciekawostką jest, iż na szczycie mieści się podłużne zagłębienie, które ma długość około 1,5 metra. Jest ono uważane za odcisk stopy na przykład św. Tomasza (w przypadku chrześcijan indyjskich) lub Buddy (w przypadku buddystów).

Wybrzeża wyspy są w większości piaszczyste i dość wąskie. W wielu miejscach wybrzeża odcięte są od otwartych wód rafami koralowymi tworzącymi laguny. Warto wiedzieć także, iż w zatoce Mannar istnieje tak zwany Most Adama, który jest archipelagiem zarówno raf, mielizn jak i wysepek, które łączą Cejlon z Półwyspem Indyjskim. Długość owego "mostu" wynosi 48 kilometrów, a głębokość mielizn nie jest większa niż metr. Najprawdopodobniej Most Adama jest pozostałością po połączeniu lądowym, które niegdyś tutaj istniało.

Klimat
Klimat Sri Lanki jest klimatem podrównikowym wilgotnym. Cechą charakterystyczną tegoż klimatu są duże opady deszczu (wysokość opadów jest tak duża, iż można by pod tym względem mówić o klimacie równikowym, z tym że opady są nieregularne) oraz wysokie temperatury. Na Sri Lance nie ma wyraźnej pory suchej (poza północą wyspy), a najwięcej opadów jest wiosną i jesienią. Bardzo duże opady odnotowuje się na południowym zachodzie, zaś najwyższe w górach. Zimą temperatura wynosi średnio 22 stopnie C., zaś latem 33 stopnie C. Na obszarze górskim temperatura może jednak spaść do 7 stopni C. Główna rzeka Sri Lanki to Mahaweli, która ma długość 335 kilometrów. Żegluga po rzekach jest niemożliwa, bowiem pełne są one wodospadów oraz progów.

Fauna i flora wyspy

Na wyspie znaleźć można różne typy lasów, od suchego lasu monsunowego na północy, wilgotnego lasu równikowego na południu, po lasy namorzynowe występujące u wybrzeży i ujść rzek. Występują także trawiaste sawanny. Równie bogata jest fauna. Występuje tutaj słoń indyjski, który zamieszkuje dziko obszary położone do wysokości 2000 m n.p.m., niedźwiedź wargacz, lampart, dziki bawół. Ciekawostką jest, iż Sri Lankę zamieszkuje rudawka wielka, która jest największym owadożernym nietoperzem. Szczególnie niebezpieczna jest kobra indyjska, spotkać można także pytona tygrysiego i żmiję łańcuszkową. W rzekach żyją krokodyle. Na Sri Lance znajduje się 11 parków narodowych.

Trochę historii
Wyspa zamieszkiwana była już na długi czas przed naszą erą. Od około 200 roku p.n.e. do 1200 n.e. na Cejlonie istniało państwo syngaleskie buddyjskie, którego stolicą był Anuradhapura. Państwo to rozpadło się z powodu najazdów Tamilów. Owi Tamilowie obecnie są bardzo liczną grupą etniczną, zaś najliczniejszą grupą są Syngalezowie. Począwszy od XVI wieku wyspa Cejlon była kolonizowana kolejno przez Portugalię (od 1505 roku), Holandię (w latach 1638-1658), Wielką Brytanię (Brytyjczycy wkroczyli tu w 1796 roku). W roku 1815 został stworzony Cejlon Brytyjski. Niewielką autonomię Cejlon zyskał w roku 1931. W roku 1946 została ona rozszerzona. O niepodległości wyspy można mówić jednak od 1948 roku.

Warto wiedzieć, iż od roku 1983 na Sri Lance toczyła się wojna domowa. Tamilowie przebywający głównie w północnej części wyspy walczyli o to, aby stworzyć własne niepodległe państwo o nazwie Ilam. Organizacja Tamilskie Tygrysy doprowadziły do tego, że rzeczywiście część północno-wschodnia wyspy była pewnego rodzaju niezależnym państwem. Wojsko rządowe uzyskało jednak przewagę i w roku 2009 organizacja ogłosiła złożenie broni.

Tragicznym dla Sri Lanki i okolicznych państw okazał się dzień 26 grudnia 2004 roku. Wówczas doszło do ogromnego podwodnego trzęsienia ziemi, którego następstwem była wielka fala tsunami. Zginęło co najmniej 300 tys. osób. Oprócz Sri Lanki ucierpiały Malediwy, Indonezja oraz Tajlandia.

O jedzeniu słów kilka
Jedzenie na Sri Lance, jak można się domyślić, jest równie egzotyczne jak sam kraj. Duży wpływ na kuchnię Sri Lanki ma bliskość Indii. stąd wiele tu elementów kuchni indyjskiej. Warto pamiętać o tym, że jedzenie na Sri Lance jest dość pikantne, w związku z tym lepiej unikać dań, które w swej nazwie posiadają słowo "sambol", bo oznacza to dania szczególnie pikantne. W tutejszej kuchni ryż oraz curry są na porządku dziennym. Jśli wybierzemy którąś z nadmorskich miejscowości na wypoczynek, koniecznie spróbujmy świeżych owoców morza. Wyspa jest urodzajna także w drzewa owocowe, można zatem do woli jeść papaję, ananasa, mango czy rambutany.


Miasta Sri Lanki i atrakcje turystyczne

Kolombo
Kolombo do roku 1982 było stolicą Sri Lanki. Dawniej miasto występowało pod nazwą Kalantota. Kolombo jest stolicą biznesu oraz ważnym ośrodkiem gospodarczym państwa. Już w V wieku zlokalizowany był tu port handlowy. Kolombo zamieszkiwane jest przez liczne grupy etniczne takie, jak: Tamilowie, Murowie i Syngalezi. Mieszkają tu również Holendrzy, Portugalczycy, Chińczycy, Malajowie, zatem jest to miasto wielokulturowe.

Jest tu wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe mieszczące się w budynku neoklasycystycznym wzniesionym w 1877 roku. Są tu eksponaty sztuki syngaleskiej, insygnia władców Sri Lanki, reprodukcje XIX-wiecznych obrazów ukazujących Sri Lankę, interesujące manuskrypty na liściach palmy talipot. Kolejną atrakcją jest Muzeum okresu holenderskiego, które znajduje się w dawnym, XVII-wiecznym budynku holenderskiego gubernatora. Ciekawym zabytkiem są także pozostałości po umocnieniach pochodzących z okresu kolonizacji Sri Lanki przez Portugalię, Holandię oraz Wielką Brytanię.

W Kolombo znajdują się liczne świątynie zarówno buddyjskie, hinduistyczne oraz muzułmańskie. Wśród świątyń buddyjskich warto wymienić między innymi Kelaniya Raja Maha Vihara (mieści się tu posąg leżącego Buddy) czy Gangaramaya. Do świątyń hinduistycznych należą Sri Shiva Subramaniam Swami będąca największą świątynią hinduistyczną w mieście, Old Kathiresan Koyil, Old Kathiresan, Sri Kailawasanathar Swami Devasthanam będąca najstarszą świątynią hinduistyczną w mieście. Jeśli chodzi o świątynie muzułmańskie, w Kolombo znajduje się meczet Dżami-ul-Alfar wzniesiony w roku 1909.

Kandy
Kandy jest stolicą Prowincji Centralnej. Jest tu Muzeum Archeologiczne, a także Muzeum Słonia Radży, w którym znajduje się najprawdziwszy wypchany słoń. Ciekawymi obiektami są takżeL Sala Audiencyjna (pawilon z drewna tekowego), Łazienka Królewskie oraz Muzeum Narodowe, które mieści się w Pałacu Królowych. Jednak najsłynniejszym obiektem jest Świątynia Zęba. Jest tu przechowywany ząb Buddy, dlatego dla buddystów jest to miejsce szczególne.

Anuradhapura
Anuradhapura jest historyczną stolicą syngaleskiego buddyjskiego państwa, znajduje się około 250 kilometrów na północny wschód od Kolombo. To bardzo ważny ośrodek buddyzmu. Rośnie tut szczep drzewa Bodhi, będący figowcem pagodowym. Według tradycji właśnie pod takim drzewem Budda Siakjamuni osiągnął oświecenie, stąd drzewo to często nazywane jest "drzewem oświecenia". Historia samego miasta zgodnie z legendą zaczyna się od buddyjskiej mniszki Sanghamitty, która ofiarowała królowi Devanampiyatissowi gałązkę ze świętego drzewa Bodhi. Obecnie w ruinach miasta można obejrzeć zabytkowe pałace, świątynie buddyjskie i dom jałmużny. Całe starożytne miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO w roku 1982.

Galle
Galle jest wyjątkowo ciekawym lankijskim miastem. Dzieli się ono na zabytkowy fort, który jest wysunięty w morze oraz nowszą część miasta. Fort w Galle ów jest najdoskonalszym przykładem ufortyfikowanego miasta, które zostało wzniesione w Azji przez kolonizatorów w Europy. To także największy fort wybudowany przez Europejczyków. Kształt zabytku, jaki możemy obejrzeć obecnie, został mu nadany przez Holendrów w XVII wieku.

Ratnapura
Położona jest około 100 kilometrów od Kolombo Ratnapura jest stolicą prowincji Sabaragamuwa. Jest ono ważnym ośrodkiem wydobycia i handlu kamieni szlachetnych takich, jak: szafir i rubin. Niedaleko miasta położone są kopalnie, a także dużych rozmiarów uprawy kauczukowca, ryżu oraz owoców.

Trikunamalaja
To portowe miasto znajduje się w północno-wschodniej Sri Lance. Organizacja Tamilskich Tygrysów uznaje miasto za stolicę Ilamu, czyli niepodległego państwa, o które walczą. Miejscowość tę warto odwiedzić przede wszystkim dla wspaniałych plaż. Jeśli lubimy zabytki, koniecznie musimy zwrócić uwagę na najstarszą świątynię hinduistyczną na wyspie, którą jest Thirukonesvaram Kovil.

Czy warto odwiedzić Sri Lankę?
Jeśli marzymy o egzotycznych wakacjach, o mniej czy bardziej aktywnym wypoczynku w otoczeniu pierwotnej przyrody i obejrzeniu niezwykłych zabytków, Sri Lanka jest miejscem niemal idealnym. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, warto przy okazji odwiedzić położone w pobliżu Indie.

Tekst: Pismienny
Na zdjęciu: Jezioro Kolombo, Sri Lanka

www.planetescape.pl - portal, który każdemu pomoże zrealizować marzenia o ucieczce do najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

  Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Cejlon, Sri Lanka
Losowe newsy z tego działu:
Partia Dobrego Humoru w Agra (Indie)
Partia Dobrego Humoru w Agra (Indie) Pod słynną budowlą Taj Mahal w indyjskim mieście Agra, stanął wieżowiec najzabawniejszej partii świata. »
Kanały w Amsterdamie
Kanały w Amsterdamie Grachtengordel - amsterdamskie kanały czyli symbol miasta Amsterdam, stolicy Holandii mają już 400 lat.  »
Kara z wycieczkę
Kara z wycieczkę Czterysta rosyjskich agencji turystycznych ukaranych przez władze. »
Chicago, Illinois, USA
Chicago, Illinois, USA Skąd wzięła się nazwa miasta Chicago? »
Indie - przeczytaj, zanim odwiedzisz ten kraj
Indie - przeczytaj, zanim odwiedzisz ten kraj Jeśli planujesz wybrać się w podróż do Indii, poświęcić chwilę na przeczytanie tego tekstu.  »
Losowe newsy z całego portalu:
Sufler nr 233, 7 marca 2012 r.
Sufler nr 233, 7 marca 2012 r. Informator Galerii Druch Studio, Trenton, NJ, USA. »
Polski klub piłkarski w Berlinie, Niemcy
Polski klub piłkarski w Berlinie, Niemcy Polnischer Olympia Club e.V. Berlin - rozgrywki sportowe i działania klubu. »
Pomnik II Wojny Światowej, Waszyngton
Pomnik II Wojny Światowej, Waszyngton National World War II Memorial w Waszyngtonie, D.C. »
Najpiękniejsze wieżowce świata
Najpiękniejsze wieżowce świata Kuwejt, Singapur, USA, Chiny, Korea Południowa... Najpiękniejsze drapacze chmur według jurorów konkursu Emporis Skyscraper Award 2011.  »
Valletta, Malta
Valletta, Malta Dzieje stolicy Malty. Skąd wzięła się nazwa Valletta? »

Spodobała ci się informacja? Sprawdź w naszej wyszukiwarce kolejne interesujące tematy.

Powiadom znajomych o naszym portalu!
• Masz dla nas informację, tekst lub ciekawe zdjęcia?
• Znasz kogoś, kto powinien znaleźć się w naszym katalogu Polonii?
• Chcesz uzupełnić wpis lub zmienić ilustrację?
Napisz
Będziemy wdzięczni, jeśli umieścisz linka do SuperPolonia.info :-)


Translate this page:


Podróże bliskie i dalekie, to nie tylko przemieszczanie się w kolejne miejsca zaplanowanej podróży. To także wypoczynek i regeneracja sił. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować nocleg w korzystnej cenie. Na przykład w wyszukiwarce trivago.pl, gdzie znajdziesz także opinie, rekomendacje oraz praktyczne informacje turystyczne, aby jak najmilej spędzić czas.
Uśmiechnij się
Ciekawostki, humor, satyra
Wyszukiwane słowa:
Philadelphia, polityka, Austria, Miami, Kargul i Pawlak, biznes, Romandia, Ateny, Nowy Jork, Koszyce, Izrael, Erywań, Naas, Wawel, Duisburg, Rzym, Piraeus, Calabria, Holandia, Puerto Penasco, Stroudsburg, Uśmiech Polonii, Quito, Coventry, hotele, Tuam, II wojna światowa, kolędy polskie, Prilepa
Linki

Zobacz także:
Podróże
Z życia Polonii
Uśmiech Polonii
Zdjęcia i filmy

Partia Dobrego Humoru