Podróże, ciekawostki, rozrywka - portal dla Polaków na całym świecie
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:
Szydłów
Wieś w województwie świętokrzyskim, która w latach 1329-1869 była miastem, zaczyna przyciągać turystów.

Mający długą historię Szydłów, który w latach 1329-1869 był miastem, leży na Pogórzu Szydłowskim - 40 kilometrów na południowy wschód od Kielc oraz 12 kilometrów na zachód od Staszowa. Ocenia się, ze w okolicach znajduje się około tysiąc sadów śliwkowych, dlatego Szydłów nazywany jest przez niektórych śliwkową stolicą Polski.

Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191 roku. W 1329 król Władysław I Łokietek nadał mu prawa miejskie. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł tu zamek oraz kościół pod wezwaniem Świętego Władysława, a miasto zostało otoczone obronnym murem, na którym znajdowały się trzy bramy: Krakowska, Opatowska i Wodna. Szydłów leżał wówczas na ważnym szlaku handlowym, rozwijał się handel i rzemiosło. W XVI wieku miasto słynęło z produkcji sukna. W 1564 r. w Szydłowie było 180 domów; 49 przy rynku, 75 przy ulicach, a pozostałe 56 na przedmieściach. W 1565 r. duża część Szydłowa została zniszczona przez pożar. Od XVII wieku miasto traciło na znaczeniu, w 1630 roku zostało częściowo spalone przez oddział zbuntowanych wojsk najemnych. Potem był Potop Szwedzki i najazd Rakoczego. W 1655 r. miasto i zamek zostały zniszczone, a z 1300 mieszkańców Szydłowa ocalało około 350. W czasie III wojny północnej (XVIII wiek) w Szydłowie wybuchła zaraza, która zdziesiątkowała ludność. Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tutaj getto, w którym przetrzymywano blisko około tysiąc osób, zgładzonych później w obozach koncentracyjnych. Wtedy też miejscowość po raz kolejny odniosła dotkliwe zniszczenia.

W ostatnich latach wiele zabytków Szydłowa odbudowano lub jest w trakcie odbudowy i renowacji. Szydłów ma szansę zostać ciekawą atrakcją turystyczną. Są tu: zamek królewski, mury obronne, Brama Krakowska, kościół św. Władysława i kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku, Skarbczyk i synagoga z XVI wieku, dzwonnica i brama zamkowa z XVIII wieku.

Na zdjęciach:
- fragment zabudowy miasta, z prawej w głębi wieża kościoła św. Władysława; foto z wewnętrznej strony murów obronnych tuż przy Wieży Krakowskiej
- budynek bramny zamku królewskiego w Szydłowie, wejście na teren dziedzińca
foto: Szczepan Sadurski
  Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Polska, Szydłów
Losowe newsy z tego działu:
Biskupin - starożytna osada w Polsce
Biskupin - starożytna osada w Polsce Ponad 2.700 lat temu, blisko obecnej wsi Biskupin, znajdował się warowny gród, w którym mieszkało około tysiąc mieszkańców.  »
Polskie ślady na Marsie
Polskie ślady na Marsie Czy wiesz, że na mapie planety Mars znajduje się kilka znajomych polskim sercom miejsc? »
Płatny wjazd do centrum Warszawy
Płatny wjazd do centrum Warszawy Do 2015 roku za wjazd do polskiej stolicy trzeba będzie zapłacić.  »
Odrzutowiec z Polski zdobędzie sławę?
Odrzutowiec z Polski zdobędzie sławę? Nieduży, ekologiczny, szybki. Powstały na Dolnym Śląsku Flaris Lar 1 właśnie szykuje się do premiery.  »
Filip de Girard (1775-1845)
Filip de Girard (1775-1845) Francuski wynalazca, który zrewolucjonizował przemysł lniarski w Europie. Od jego nazwiska nosi nazwę miasto Żyrardów.  »
Losowe newsy z całego portalu:
Dents du Midi, Szwajcaria
Dents du Midi, Szwajcaria Zęby południa - czyli wierzchołki siedmiu gór w Alpach Zachodnich. »
Wiadomości Polonijne, Austria
Wiadomości Polonijne, Austria Informacje o periodyku polonijnym ukazującym się w Austrii. »
Stambuł w Turcji
Stambuł w Turcji Informacje i ciekawostki o Stambule, mieście położonym w Europie oraz... w Azji.  »
The Empire State Building
The Empire State Building 443-metrowej wysokości wieżowiec w Nowym Jorku, na który wspinał się... Kong Kong. »
Kościół i klasztor franciszkanów w Poznaniu
Kościół i klasztor franciszkanów w Poznaniu Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych w Poznaniu. »

Spodobała ci się informacja? Sprawdź w naszej wyszukiwarce kolejne interesujące tematy.

Powiadom znajomych o naszym portalu!
• Masz dla nas informację, tekst lub ciekawe zdjęcia?
• Znasz kogoś, kto powinien znaleźć się w naszym katalogu Polonii?
• Chcesz uzupełnić wpis lub zmienić ilustrację?
Napisz
Będziemy wdzięczni, jeśli umieścisz linka do SuperPolonia.info :-)


Translate this page:


Podróże bliskie i dalekie, to nie tylko przemieszczanie się w kolejne miejsca zaplanowanej podróży. To także wypoczynek i regeneracja sił. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować nocleg w korzystnej cenie. Na przykład w wyszukiwarce trivago.pl, gdzie znajdziesz także opinie, rekomendacje oraz praktyczne informacje turystyczne, aby jak najmilej spędzić czas.
Uśmiechnij się
Ciekawostki, humor, satyra
Wyszukiwane słowa:
Philadelphia, Austria, Miami, Kargul i Pawlak, biznes, Romandia, Ateny, Nowy Jork, Koszyce, Izrael, Erywań, Naas, Wawel, Duisburg, Rzym, Piraeus, Calabria, Holandia, Puerto Penasco, Stroudsburg, Suceava, Uśmiech Polonii, Quito, Coventry, hotele, Tuam, II wojna światowa, kolędy polskie, Prilepa
Linki

Zobacz także:
Podróże
Z życia Polonii
Uśmiech Polonii
Zdjęcia i filmy

Partia Dobrego Humoru