Podróże, ciekawostki, rozrywka - portal dla Polaków na całym świecie
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:
Szydłów
Wieś w województwie świętokrzyskim, która w latach 1329-1869 była miastem, zaczyna przyciągać turystów.

Mający długą historię Szydłów, który w latach 1329-1869 był miastem, leży na Pogórzu Szydłowskim - 40 kilometrów na południowy wschód od Kielc oraz 12 kilometrów na zachód od Staszowa. Ocenia się, ze w okolicach znajduje się około tysiąc sadów śliwkowych, dlatego Szydłów nazywany jest przez niektórych śliwkową stolicą Polski.

Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191 roku. W 1329 król Władysław I Łokietek nadał mu prawa miejskie. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł tu zamek oraz kościół pod wezwaniem Świętego Władysława, a miasto zostało otoczone obronnym murem, na którym znajdowały się trzy bramy: Krakowska, Opatowska i Wodna. Szydłów leżał wówczas na ważnym szlaku handlowym, rozwijał się handel i rzemiosło. W XVI wieku miasto słynęło z produkcji sukna. W 1564 r. w Szydłowie było 180 domów; 49 przy rynku, 75 przy ulicach, a pozostałe 56 na przedmieściach. W 1565 r. duża część Szydłowa została zniszczona przez pożar. Od XVII wieku miasto traciło na znaczeniu, w 1630 roku zostało częściowo spalone przez oddział zbuntowanych wojsk najemnych. Potem był Potop Szwedzki i najazd Rakoczego. W 1655 r. miasto i zamek zostały zniszczone, a z 1300 mieszkańców Szydłowa ocalało około 350. W czasie III wojny północnej (XVIII wiek) w Szydłowie wybuchła zaraza, która zdziesiątkowała ludność. Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tutaj getto, w którym przetrzymywano blisko około tysiąc osób, zgładzonych później w obozach koncentracyjnych. Wtedy też miejscowość po raz kolejny odniosła dotkliwe zniszczenia.

W ostatnich latach wiele zabytków Szydłowa odbudowano lub jest w trakcie odbudowy i renowacji. Szydłów ma szansę zostać ciekawą atrakcją turystyczną. Są tu: zamek królewski, mury obronne, Brama Krakowska, kościół św. Władysława i kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku, Skarbczyk i synagoga z XVI wieku, dzwonnica i brama zamkowa z XVIII wieku.

Na zdjęciach:
- fragment zabudowy miasta, z prawej w głębi wieża kościoła św. Władysława; foto z wewnętrznej strony murów obronnych tuż przy Wieży Krakowskiej
- budynek bramny zamku królewskiego w Szydłowie, wejście na teren dziedzińca
foto: Szczepan Sadurski
  Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Polska, Szydłów
Losowe newsy z tego działu:
Wrocław jak Nowy Jork?
Wrocław jak Nowy Jork? Prezydent miasta chce, aby taksówki jeżdżące po Wrocławiu były jednego koloru. Najlepiej żółtego. »
Manufaktura Satyry - konkurs w Żyrardowie
Manufaktura Satyry - konkurs w Żyrardowie Regulamin kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego. Termin: do 20 czerwca 2016 r. »
W Polsce Kermit jest zbyt śmieszny
W Polsce Kermit jest zbyt śmieszny Chciałbyś, żeby twoje dziecko miało na imię Kermit? Przeprowadź się do Wielkiej Brytanii. »
Warszawa - współczesność i historia
Warszawa - współczesność i historia Ciekawostki: billboardy, korki samochodowe, najbardziej kolizyjna ulica w Polsce, plany Igrzysk Olimpijskich w polskiej stolicy...  »
Polska wygrała Euro 2012
Polska wygrała Euro 2012 Marka o nazwie Polska zyskała aż 74,5 procent wartości. Głównie dzięki piłkarskiemu turniejowi Euro 2012.  »
Losowe newsy z całego portalu:
Ustrój polityczny Luksemburga
Ustrój polityczny Luksemburga Wielki Książę, parlament, Rada Stanu i Rzad Wielkiego Księstwa - czym się zajmują? »
Dom Polski w Calgary, Kanada
Dom Polski w Calgary, Kanada Informacje o Domu Polskim w Calgary. »
Polski karykaturzysta dostrzeżony w Chorwacji
Polski karykaturzysta dostrzeżony w Chorwacji Szczepana Sadurski otrzymał Honorowe Wyróżnienie za promocję humoru, satyry i karykatury na świecie.  »
Wesoły Wieżowiec w Yogyakarta
Wesoły Wieżowiec w Yogyakarta Happy Skyscraper tym razem odwiedził indonezyjskie miasto Yogyakarta na wyspie Jawa. »
Polonia.dk - czyli Polonia w Danii
Polonia.dk - czyli Polonia w Danii Portal dla Polaków mieszkających w królestwie Danii.  »

Spodobała ci się informacja? Sprawdź w naszej wyszukiwarce kolejne interesujące tematy.

Powiadom znajomych o naszym portalu!
• Masz dla nas informację, tekst lub ciekawe zdjęcia?
• Znasz kogoś, kto powinien znaleźć się w naszym katalogu Polonii?
• Chcesz uzupełnić wpis lub zmienić ilustrację?
Napisz
Będziemy wdzięczni, jeśli umieścisz linka do SuperPolonia.info :-)


Translate this page:


Podróże bliskie i dalekie, to nie tylko przemieszczanie się w kolejne miejsca zaplanowanej podróży. To także wypoczynek i regeneracja sił. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować nocleg w korzystnej cenie. Na przykład w wyszukiwarce trivago.pl, gdzie znajdziesz także opinie, rekomendacje oraz praktyczne informacje turystyczne, aby jak najmilej spędzić czas.
Uśmiechnij się
Ciekawostki, humor, satyra
Wyszukiwane słowa:
Philadelphia, polityka, Austria, Miami, Kargul i Pawlak, biznes, Romandia, Ateny, Nowy Jork, Koszyce, Erywań, Naas, Wawel, Duisburg, Rzym, Piraeus, Calabria, Holandia, Puerto Penasco, Stroudsburg, Suceava, Uśmiech Polonii, Quito, Coventry, hotele, Tuam, II wojna światowa, kolędy polskie, Prilepa
Linki

Zobacz także:
Podróże
Z życia Polonii
Uśmiech Polonii
Zdjęcia i filmy

Partia Dobrego Humoru